9. skautský oddíl, Jeseník

Skauting bez hranic

V roce 2011 jsme získali dotaci z Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd na realizaci česko-polského projektu „Skauting bez hranic“ (registrační číslo CZ.3.22/3.3.07/11.02355). Partnerem na polské straně je Ruch Rozwoju Harcerstwa Ziemi Nyskiej v čele s Dariuszen Skirewskim.

 

Jendou z hlavních aktivit projektu je LESNÍ HRA. Jejím smyslem je naučit se umět se o sebe postarat, brát život do vlastních rukou, postavit se na vlastní nohy, převzít odpovědnost za to, co se se mnou a s mým životem děje a poznávat přírodu ze všech jejich stran. Vnímání přírody totiž působí na smysly, učí pozornosti, soustředění, kázni i trpělivosti, rozvíjí rozumové schopnosti a učí rozlišovat důležité od nedůležitého. Pobyt v přírodě nás nutí se rozhodovat - klade před nás překážky, kterým musíme čelit, může nás zaskočit déšť, zima nebo tma, v přírodě můžeme zabloudit, mít hlad a žízeň a zažívat různou nepohodu. V přírodě se tak (nejen) děti a mládež může setkat se skutečnými překážkami a problémy, které musí vyřešit a naučit se logicky a strategicky uvažovat.

Další aktivity projektu:

1. víkendová akce (11/ 2011) - seznámení se se skautskými tradicemi a historií skautingu v Polsku a České republice formou interaktivních prezentací a vědomostní zábavné soutěže; výlet na vybrané místo v jesenickém regionu; sportovní aktivity.

2. víkendová akce (02/2012) - seznámení se s historií vojenského prostoru MUNA formou interaktivní soutěže a malé terénní hry; výlet na vybrané místo v jesenickém regionu; hraní tradičních skautských českých a polských her.

3. víkendová akce (04/2012) - vaření tradičních českých a polských jídel, vědomostní soutěž o historii Polska a České republiky; výlet na vybrané místo v jesenickém regionu (v závislosti na počasí pěší);hry.

4. víkendová akce (06/2012) - hraní oblíbených skautských her; sportovní aktivity; organizace večerního slavnostního ohně k zakončení projektu.

V rámci realizace byla také opravena a vybavena klubovna v areálu MUNA, která bude po ukončení projektu sloužit pravidelnému setkávání "skautů", stejně jako dalším česko-polským hrám mládeže z obou stran hranice.

 

Mgr. Jiří Kovalčík

Středisko Slunce Jeseník

Logo Cíl3 a Symbol EU s texty (plnobarevné).jpg

Kontakt

Vůdce oddílu:
Jan Dvořák
Tel.: (+420) 773 460 983
Dvorak-Jan@centrum.cz

Zástupce vůdce oddílu:
Robin Pospíšil
+420 721 082 926
pospisil.jes@gmail.com

webmaster:
Jan Pecina - Johny
Tel.: (+420) 739 719 315
johny@skaut.cz

Vyhledávání

TOPlist

Junák - svaz skautů a skautek ČR, středisko Slunce, 9. chlapecký oddíl, Jeseník

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode